پشم سنگ

یکی از گروه های عایق های حرارتی، رطوبتی و صوتی پشم سنگ می باشد که در انگلیسی با نام Rock Wool یا Mineral Wool شناخته شده است.

این عایق از الیاف معدنی به طول 5 الی 85 میلی متر و قطر 4 تا 9 میکرون ساخته شده است و توانایی تحمل دمای 750 درجه سانتی گراد را داراست.

سنگ بازالت که از خانواده سنگ های آذرین می باشد و به عبارتی از فعالیت های آتشفشانی تولید شده است ماده اولیه پشم سنگ در نظر گرفته می شود.

پشم سنگ عایقی است که جذب صوت بالایی داشته و همچنین حاوی خواص آکوستیک می باشد و این ویژگی ها به علت ساختار الیافی خاص آن است.

پشم سنگ

نقطه ذوب پشم سنگ 1300 درجه سانتی گراد بوده و توان عایقی که برای آن ذکر شده حدودا 33 برابر بیش از دیوار بتنی و 22 برابر بیش از دیوار آجری می باشد.

اگر بخواهیم خواصی کلی از پشم سنگ را ارائه دهیم عبارت است از :

 • ضد آتش، توانایی تحمل دمای بالا، اشتعال ناپذیری
 • ثابت ماندن ابعاد آن و ثبات خواص فیزیکی و شیمیایی
 • سبک بودن پشم سنگ
 • ممانعت به عمل آمدن از رشد قارچ و باکتری حشرات موذی در الیاف آن
 • خاصیت قابل بازیافت بودن و سازگاری بسیار با محیط زیست
 • مقرون به صرفه تر بودن نسبت به عایق هایی همچون پلمیری و انواع فوم ها
 • غیر سمی بودن
 • نصب آسان و سریع

از این رو پشم سنگ به عنوان عایق حرارتی و صوتی بسیار مناسبی در صنعت های مختلف همچون پتروشیمی، ساختمان و … به کار می رود.

به منظور تولید پشم سنگ کافیست هر اندازه مواد خام و اولیه مانند سنگ و کک لازم است برداشته و وارد کوره کوپلا نماییم.

این مواد در دمایی به اندازه 1400 الی 1500 درجه سانتی گراد ذوب می شوند و پس از آن وارد دستگاه الیاف ساز می شوند تا الیاف مورد نیاز تولید شوند.

در ادامه این فرآیند به آنها رزین تزریق می کنند و به قسمت شکل دهی اولیه می فرستند تا پشم خام به وجود بیاید.

این پشم خام در دستگاهی به نام کریمپر ضخامت و فشردگی لازمه را می گیرد و به داخل کوره می رود، در درون کوره در دمای 270 درجه سانتی گراد عملیات پخت اجرا شده و در نهایت محصول مورد نظر بر حسب ضخامت، دانسیته، نوع و ابعاد در نظر گرفته شده تولید می شود و در آخر عمل بسته بندی اعمال می گردد. در نظر داشته باشید همه فرآیند های ذکر شده در بالا طبق برنامه ریزی های انجام شده در سیستم مرکزی (PLC) اجرا می شود.

عایق های پشم سنگ تولید شده در برابر آتش سوزی از خود مقاومت بالایی نشان می دهند چنانچه الیاف های معدنی استفاده شده می توانند تا دمایی بالاتر از 900 درجه سانتی گراد در برابر آتش و حرارت مقاوم باشند.

در اینجا دو پارامتر مقاومت حرارتی و عکس العمل در برابر آتش را توضیح می دهیم، مقاومت حرارتی که میزان تحمل عایق برای ممانعت از پخش آتش در یک بازه زمانی را به ما نشان می دهد و عکس العمل در مقابل آتش که قابلیت آتش سوزی و پخش دود های حاصله از آن را برای ما تعیین می کند.

برای عایق های حرارتی این دو پارامتر را باید مد نظر قرار داد. پشم سنگ می تواند به اندازه 4 ساعت در برابر آتش از خود مقاومت نشان دهد و این در حالیست که دود سمی نیز از خود انتشار نمی دهد و از این رو می باشد که آن را به عنوان عایق حرارتی در ساختمان ها استفاده می نمایند.

عایق حرارتی بودن به معنای این است که ضریب رسانایی حرارتی کم ( ممانعت از انتقال حرارت از محیط های گرم به محیط های سرد) و مقاوم بودن در برابر حرارت بالا می باشد رسانایی گرما به عواملی مانند گرما، جنس ماده و دانسیته جسم بستگی دارد و بخش هایی که رسانای حرارتی برایشان در نظر گرفته شده اند شامل موارد زیر می باشد:

 • تابش گرمایی
 • انتقال حرارت و گرما در مایعات
 • رسانای حرارت هوای ساکن در میان الیاف ها
 • الیاف ها و رسانای حرارتی آنها

یکی از مهم ترین مسائلی که رسانای حرارتی بودن و نبودن الیاف پشم سنگ به آن وابسته است، مقدار جذب آب توسط این الیاف می باشد آب رسانا می باشد و در شرایطی که رطوبتی در این الیاف موجود باشد منجر به زیاد شدن رسانایی حرارتی پشم سنگ می شود، به همین سبب باید به روش هایی مانند هایدروفوبیک از نفوذ آب به داخل الیاف ها ممانعت به عمل آورده شود.

روش هایدروفوبیک بدین صورت است که روغن هایدروفوبیک کل الیاف را پوشش می دهد و همین امر باعث عدم نفوذ آب به عایق مورد نظر می شود، همچنین به کار بردن پوشش های مخصوص از جذب رطوبت محیطی نیز ممانعت می کند.

عایق پشم سنگ علاوه بر ضد احتراق بودن خاصیت جذب صوت در فرکانس های متنوعی را دارا می باشد و بدین صورت که هر چه فرکانس کمتر باشد ضخامت را در حالی که دانسیته ثابت می باشد زیاد می کنند که این عمل جذب نمودن صوت را افزایش می دهد. هر عایق یک بیشینه دمای کارکرد دارا می باشد که در بخش ویژگی های فنی آن معمولا ذکر می شود و برای الیاف پشم سنگ این دما به میزان 850 درجه سانتی گراد می رسد.

اگر یک میزان پایینی از کلر به عایق پشم سنگ اضافه نمایید با تولید PH مورد نظر از خورده شدن سطح (فلزی) متصل به عایق جلوگیری می شود اینگونه عایق ها را مقاوم در برابر انواع فشار می سازند و از این حیث استحکام بالایی در برابر فشردگی ها دارا می باشند.

پشم سنگ ها ماده ای غیر آلی محسوب می شوند که همین امر از رشد قارچ و باکتری درون آنها جلوگیری می کند پشم سنگ ها معمولا در انواع مختلف زیر ساخته می شوند :

 • ایزوترم ( پشم خام فله)
 • ایزوبلانکت ( پتویی)
 • فنوپانل ( تخته ای فشرده)
 • ایزو پایپ ( لوله ای)
 • فنوفلت ( لحافی)

این عایق ها را می توان برای کاربرد های متفاوتی مانند صنایع پالایشگاهی، نیروگاهی، ساختمانی، غذایی، دارویی و گلخانه های نوع خاصی می توان به کار برد.

در ساختمان ها از این حیث از سنگ پشم استفاده می کنند تا از هدر رفتن انرژی جلوگیری به عمل بیاید، هر چند به کار بردن این عایق ها خود هزینه بر است اما در مصرف انرژی را بهینه می کند. از آنجایی که رطوبت را گاها می تواند در خود ذخیره کند به جلوگیری از نم دادن دیوار ها و سقف کمک می کند.

برای پشم سنگ مضراتی نیز در نظر گرفته شده است. بر حسب برخی از تحقیقات انجام شده در راستای تاثیرات سنگ پشم بر سلامتی اعلام شده که می تواند حساسیت های همچون سوزش چشم و خارش پوست ایجاد نماید، از این رو توصیه شده است که زمانیکه قصد نصب این عایق را دارید از عینک و دستکش و ماسک مناسب استفاده کنید.

گاهی پشم سنگ ها پس از مدتی شروع به ریزش می کنند و اگر محصول بی کیفیت باشد عایق بودن آن کاهش می نماید.

مشخصات فنی پشم سنگ

ویژگی ها و مشخصات فنی پشم سنگ در یک نگاه کلی به شرح زیر می باشد :

 • میزان مقاومت پشم سنگ در مقابل حرارت
 • ضریب رسانایی حرارت آن
 • خورندگی پشم سنگ
 • ضریب جذب صوت
 • اکسیدهایی که ماده اولیه پشم سنگ را به وجود می آورند

ماده اولیه ای که پشم سنگ را تشکیل می دهد نقطه ذوبی برابر با 1300 درجه سانتی گراد دارا می باشد، طی تحقیقات انجام شده بر روی پشم سنگ میزان مقاومت آن در مقابل حرارت و گرما تا دمای 800 درجه سانتی گراد اثبات شده است در حالی که تا این دما می توان شاهد ثبات پشم سنگ بود.

این ویژگی بسیار قابل توجه می باشد و باید مراقب بود با اضافه کردن موادی همچون : اکسید منیزیم و اکسید کلسیم دمای ذوب این عایق را پایین نیاوریم چنانچه این مواد اضافی درصد مقاوم بودن پشم سنگ در برابر حرارت و گرما را کم می کنند و در نهایت کم کیفیت شدن آن را در پی خواهیم داشت.

در کل اکسیدهایی که به عنوان ترکیب شیمیایی اولیه پشم سنگ در نظر گرفته شده اند عبارتند از:


آلومینا (Al2O3) به اندازه 14.8%، اکسید منیزیم (MgO)به اندازه 5%، اکسید کلسیم (CaO) 9.5%، سیلیس(SiO2) به اندازه 50.53%، اکسید آهن((Fe2O3، تیتان (TiO2)، اکسید پتاسیم (K2O)، اکسید سدیم(Na2O) و مقدار اندکی ناخالصی که از گوگرد (S) و کلر (Cl) به وجود می آید. اگر بخواهیم ترکیبات شیمیایی اولیه پشم سنگ را به دو دسته اصلی و فرعی تبدیل کنیم، ترکیبات اصلی آن عبارتند از:

آلومینا، سیلیس، اکسید منیزیم، اکسید کلسیم

ترکیبات فرعی آن عبارتند از:

تیتان، اکسید پتاسیم، اکسید سدیم، اکسید آهن

گاها هدف افزایش مقاومت شیمیایی محصول می باشد که در این حالت افزودن خرده شیشه به این ماده اولیه مفید می باشد و مقدار کمی اکسید کروم (Cr2O3) و اکسید بر (B2O3) به آن اضافه می نماییم.

میزان رسانایی پشم سنگ بسیار کم می باشد و این به دلیل خاصیت ایزولاتوری است که این عایق در خود دارد. همین امر ممانعت از به هدر رفتن انرژی و حرارت را در پی خواهد داشت و دمای تعیین شده را حفظ خواهد نمود.

از آنجایی که یون کلر در پشم سنگ کم بوده و PH حدودا برابر با 8 تا 10 داراست، خورندگی بهتری از خود نشان می دهد. گاها مواد قلیایی به آن اضافه می کنند که در نتیجه علاوه بر قلیایی شدن پشم سنگ، خورندگی بیشتر آن نیز اتفاق می افتد.

پشم سنگ ها عایق بسیار خوبی برای جذب صوت می باشند و این ضریب جذب برای عایق تخته ای که نوعی از پشم سنگ می باشد، متناسب با دانسیته و ضخامت بوده که در این نوع خاص پشم سنگ توان جذب بیش از 80 درصد صوت را دارا می باشد.

اگر بخواهیم خواص فنی پشم سنگ را به صورت موردی عنوان نماییم می توان به لیست زیر مراجعه کرد :

 • ضریب رسانایی حراراتی وابسته به چگالی و دمای پشم سنگ
 • ضریب جذب صوت متناسب با ضخامت به کار رفته
 • میزان مقاوم بودن در مقابل احتراق
 • موادی که منجر به عایق حرارت و صوت پشم سنگ می شود.
 • بالاترین دمای کارکرد
 • میزان مقاوم بودن در مقابل آب
 • میزان سازگاری با محیط زیست

مواد شیمیایی پشم سنگ ها به گونه ای طراحی شده اند که بتوانند عایق های مناسب حرارتی و صوتی در برابر اشتعال باشند از این رو جالب توجه است که بدانیم مواد آن شامل ترکیباتی از اکسیدهای دیرگذار و باز التیک می باشد. همین مواد هستند که منجر به ثبات ابعاد پشم سنگ در دماهای بالا تعیین شده می شوند و همچنین آنها را به صورتی می سازند که سازگار با تجهیزات ساخت و ساز بوده و منجر به خوردگی نشود.

الیاف پشم سنگ اصولا نقطه ذوب بالایی دارا هستند که این مقدار به بیش از 1000 درجه سانتی گراد می رسد و همچنین این عایق در دماهایی از 250 تا 800 درجه سانتی گراد بنا به نوع آن قابل استفاده است.

یکی از موادی که به پشم سنگ جهت مقاومت بیشتر اضافه می نمایند رزین فنلیک بوده که مقاومت دمایی را تا 400 درجه سانتی گراد زیاد می کند.

اگر پشم سنگ را به صورت مناسب و مطلوبی در ساختمان ها قرار دهید، جذب صدا توسط این عایق اتفاق می افتد و صدا از داخل به بیرون یا از بیرون به داخل نفوذ نمی کند و بدین گونه طراحی شده است که هرچه ضخامت آن بیشتر باشد توانایی جذب صدای بیشتری داراست.

پشم سنگ ها علی الاصول در برابر آب از خود مقاومت نشان می دهند و اگر با آب برخورد داشته باشند ثبات شیمیایی و فیزیکی از خود نشان می دهند، گونه ای از انواع آنها به عنوان عایق رطوبتی نیز شناخته شده اند.

به عنوان یکی از مهم ترین دلایل مناسب بودن پشم سنگ برای استفاده به عنوان عایق، وزن سبک آن می باشد که این امر سهولت در نصب و عدم آسیب و فشار بر ساختمان را در پی خواهد داشت.

پشم سنگ فله خام

به این گونه از پشم سنگ هیچ گونه ماده پیوندی اضافه نمی کنند و پس از تولید آن را به شکل فله دسته بندی نموده و به کار می برند.

از پشم سنگ فله خام در مکان هایی که شکل های هندسی مختلفی دارا هستند و شکل یکنواختی ندارند در سازه های صنعتی غیر منظم معمولا استفاده می کنند که ویژگی های حرارتی خاص خود را داراست و دمای محیط را می تواند به هر گونه که بخواهیم حفظ نماید.

پشم سنگ فله ای

این گونه پشم سنگ تا دمای حداکثر 750 درجه سانتی گراد و حداقل تا دمای 270- درجه سانتی گراد را می تواند کارکرد داشته باشد و به صورت کیسه ای بسته بندی اش می کنند.

پشم سنگ پتویی

عایق پشم سنگ پتویی در انواع مختلف روکش دار دو طرف توری، روکش دار یک طرف توری و بدون روکش تولید می شود که با روکش توری آن را در صنایع مختلف به کار می برند. تولید آن بدین صورت می باشد که در ابتدا پشم سنگ را منظم و منسجم نموده و سپس سیم نسوز به توری را که از جنس گالوانیزه ضد زنگ باشد و به فرم شش ضلعی است به پشم سنگ می دوزند.

پشم سنگ پتویی

چنانچه گفته شد این نوع پشم سنگ در فرمی که روکش یک طرف توری داراست را در صنایعی چون گاز، نفت و پتروشیمی به علت مقاومت بالا به کار می برند و همچنین موارد مصرف آن در این سه صنعت عبارت است از:

 • عایق کاری لوله های قطور کوره ها
 • عایق کاری گرم خانه ها
 • عایق کاری دیگ های بخار
 • عایق کاری مخازن و کانال ها
 • عایق کاری دودکش های بلند و شیرها
 • عایق کاری انواع سطوح تخت و منحنی

توانایی کارکرد این گونه از عایق تا دمای 750 درجه سانتی گراد تحقیق شده است و وزن مخصوص در نظر گرفته برای آن 50 تا 150 کیلوگرم بر متر مکعب می باشد، همچنین ضخامتی از 30 تا 120 میلی متر می تواند داشته باشد.

پشم سنگ اسلب

به منظور تهیه عایق پشم سنگ اسلب، در ابتدا پشم سنگ را در کوره کیورینگ فشرده کرده و می پزند و سپس از آن تخته های سخت و نیمه سخت تهیه می کنند. این گونه از عایق به جهت عایق های حرارتی، آکوستیکی و ضد اشتعال کاربرد دارد.

پشم سنگ اسلب

کاربرد این نوع از عایق برای جلوگیری از اتلاف حرارت و همچنین ممانعت از انتشار صوت در کف، سقف و دیوارهای ساختمان به کار برده می شود. موارد دیگری که از پشم سنگ اسلب استفاده می کنند عبارتند از :

 • استودیوهای موسیقی
 • سالن های کنفرانس
 • کشتی ها
 • مترو و فرودگاه

این گونه از عایق توانایی کارکرد تا حداکثر دمای 400 درجه سانتی گراد را دارا می باشد و معمولا به صورت پلاستیک شیرینگ آن را بسته بندی می کنند. دانسیته در نظر گرفته شده برای این نوع عایق از 40 تا 400 کیلوگرم بر مترمکعب در نظر گرفته شده است و ضخامتی برابر 20 تا 100 میلی متر داراست.

پشم سنگ دور لوله

این گونه از عایق را به شکلی که یک طرف ضخامت دیواره کامل باشد و طرف دیگر آن تا نیمه برش داده شود می سازند و اینگونه برش برای استفاده عایق جهت زانوها مناسب می باشد.

این عایق ها را می توان با روکشی از جنس فویل آلومینیوم مسلح تهیه کرد و به جهت فضاهای مرطوب بسیار مناسب است کاربرد عایق پشم سنگ دور لوله در موارد زیر است :

پشم سنگ دور لوله
 • تاسیسات صنعتی و خانگی
 • صنعت نفت و گاز
 • پتروشیمی
 • صنایع غذایی
 • لوله های دارای سیالات گرم و سرد
 • سیستم های حرارتی

حداکثر دمای تحقیق شده برای این عایق 400 درجه سانتی گراد است و به صورت پلاستیکی بسته بندی می نمایند میزان دانسیته این عایق از 120 تا 140 کیلوگرم بر متر مکعب بوده ضخامتی از 25 تا 100 میلی متر داراست.

پشم سنگ لحافی

اینگونه از عایق در 3 حالت تولید می شود که عبارتند از :

 • بدون روکش
 • روکش یک طرف آلومینیوم و یا کاغذ کرافت
 • روکش دو طرف آلومینیوم و یا کاغذ کرافت
پشم سنگ لحافی

اگر می خواهید این عایق تا حدی به عنوان عایق رطوبتی نیز کاربرد داشته باشد از نوع یک طرف فویل آلومینیم آن استفاده نمایید.

کارایی عایق پشم سنگ لحافی به شرح زیر است :

 • ساختمان های صنعتی و مسکونی
 • سیستم سرد کن آب
 • کانال گردش هوا
 • سقف سوله
 • سقف کاذب

این عایق توانایی کارکرد تا دماهای بالا را دارا نیست و حداکثر دمای قابل تحمل برای آن 150 درجه سانتی گراد است که علی الاصول به شکل رول پلاستیک شیرینگ آن را بسته بندی می نمایند، همچنین دانسیته و ضخامت آن به ترتیب برابرند با 30 تا 50 کیلوگرم بر متر مکعب و 50 میلی متر

اجرای پشم سنگ

در مکان هایی که آب و هوای ابری و طوفانی دارا هستند به منظور ممانعت از سر و صداهای ناشی از رعد و برق و باد به ساختمان ها پشم سنگ بسیار مفید می باشد، همچنین در سالن های سینمایی در اتاق ها و جاهایی که هدف عدم نفوذ صدا به بیرون می باشد از پشم سنگ می توان استفاده نمود و بسیار کاربردی می باشد، این امر به آرامش اطرافیان بسیار کمک می کند.

اجرا و نصب پشم سنگ

نصب پشم سنگ آسان بوده و زمان نصب علی الاصول بنا بر متراژ می باشد و تقریبا یک هفته زمان برای نصب کامل لازم می باشد. پشم سنگ های مورد نیاز برای این کار با نام های لوله ای و فله ای در نظر گرفته شده اند و همه منافذ را پوشش می دهند و همچنین پشم سنگ را در ابعاد و اشکال مختلف در مکان می توان به کار برد.

مراحل نصب و اجرای عایق پشم سنگ عبارتند از :

 • اندازه گیری
 • علامت گذاری پشم سنگ
 • برش مصالح
 • نصب در محل
 • پایان کار

در ابتدا مکان هایی را که در نظر داریم که عایق بندی کنیم را دو مشخصه طول و ضخامتشان را اندازه گیری نماییم. اگر مکانی که شما برای آن می خواهید فرآیند اندازه گیری را انجام دهیم به فرم پیچیده ای باشد باید از چند اندازه استفاده نمایید زیرا که میزان درست عایق که باید به کار رود را از این طریق می توان به دست آورد.

سپس این اندازه های به دست آمده را روی مصالحی که تهیه نموده اید در شرایطی که کامل فیت شوند علامت زده و دلیل فیت بودن ثابت ماندن عایق می باشد چنانچه از این عایق مورد نظر نهایت بهره برداری شود و از ورود و خروج صدا ممانعت به عمل بیاید.

استفاده از ماسک در حین برش پشم سنگ حائز اهمیت می باشد چنانچه برش این عایق ها ذراتی را تولید می کند و به کار بردن ماسک از ورود گرد و غبار به ریه شخص نصب کننده تا حدی جلوگیری می کند.

مرحله پس از برش قرار دادن آن در داخل دیوار ها و سقف مورد نظر بوده تا عایق صوت به محیط مورد نظر شود. در صورتی که کاملا محصولات در مکان فیت نشوند از میخ برای چسباندن آنها به دیوار استفاده نمایید.

مرحله نهایی نصب عایق برای دیوار اینگونه است که تیغه در جلوی عایق کشیده و با این کار از دیده شدن آن جلوگیری شود و پس از آن عملیات دیگر دیوار و سقف مانند دکوراسیون و معماری اجرا شود.

از آنجایی که پشم سنگ عایق صوتی می باشد در استودیو های موسیقی از آن استفاده می شود و همچنین عایق حرارتی بسیار خوبی بوده که در زمستان آن را برای گرم تر کردن خانه به کار می برند همه پشم سنگ ها معمولا نصب و اجرای یکسانی دارند و استفاده از آنها عدم اتلاف انرژی و سوخت و بهینه سازی در مصرف آن را به همراه دارد منتها اگر به درستی نصب نشوند کاهش بهره وری اتفاق می افتد.

نکته ای که برای نصب پشم سنگ باید به آن توجه شود در نظر گرفتن انتقال جریان حرارتی و صوتی و رطوبت الیاف آن می باشد که حتما باید کنترل شده زیرا که منجر به نگه داشتن هوا درون عایق شده و حرارت و صوت را به اندازه مناسب کنترل می نماید.

گاها به دلیل عدم مقاومت کافی این عایق الیاف در برابر حرارت بر روی آن یک پوشش دیگر قرار می دهند. عایق های نصب شده در فضاهای داخلی بنا لازم است دارای پوشش پلاستیکی باشند و آنها که بر روی فضاهای باز قرار گرفته اند از پوششی خارجی برایشان استفاده می شود که جنسشان غالبا فویل آلومینومی و کاغذ کرافت در نظر گرفته شده است.

نمونه ای که می توان برای اینجا ذکر کرد لوله های خطوط انتقال گرما و سرما می باشد که دارای پوشش های آلومینومی هستند پانل های پشم سنگ بیشتر برای عایق نمودن دیوارها و سقف و کف بناها کاربرد دارند زیرا مزیت پنل ها چگالی بالا، نصب آسان و ابعاد استاندارد می باشد که بهترین عایق شناخته شده اند.

در فضاهایی که اشکال هندسی دارا هستند و یا منظم گونه نیستند مانند تجهیزات خصوصی صنعتی از پشم سنگ فله ای با پوشش پارچه نسوز یا پارچه کاربنی سیمی می توان استفاده نمود.

محیط های بسیار بزرگ همچون سوله ها را با پشم سنگ لحافی غالبا عایق بندی می کنند زیرا که وزن کمتری نسبت به مدل های دیگر دارا هستند و سنگینی خود را تا حد زیادی به بنا وارد نمی کنند.

مخازن نیز از آنجایی که دماهای متفاوتی و فرم های مختلفی دارند عایق های پتویی و لحافی و پانل بنا به کاربرد برایشان کارایی دارد.

ضایعات پشم سنگ

در این بخش به توضیحات لازم در باب ضایعات پشم سنگ خواهیم پرداخت که این واژه چنانچه از نامش بر می آید از بریده های پشم سنگ اصلی و کنار پانل های آن در کارخانه به دست می آید.

ضایعات پشم سنگ به خودی خود قابل استفاده نیستند اما می توان آن ها را با خرد کردن یا عدم خرد کردن در طی انجام فرآیند هایی برای صنایع مختلف استفاده کرد کارایی این ضایعات در مواردی همچون کف سوله ها، لنت ترمز ماشین، جداره کوره ها و جاهایی که نیاز به ازبست احساس می شود مثل پارچه های نسوز می باشد و نوع خرد نشده پشم سنگ ها معمولا برای فر و کوره های نان پزی به کار می رود.

ضایعات پشم سنگ از کارخانه هایی که پشم سنگ تولید می کنند قابل تهیه است و در بعضی از کارخانه ها بدین صورت می توان تهیه نمود که پشم های بدون فرم و نیمه بریده در کارخانه بنا به درخواست مشتری به صورت بسته بندی های داخل گونی آماده و فرستاده شوند و به این پشم های بدون فرم و نیمه بریده ضایعات پشم سنگ نیز گفته می شود.

پشم سنگ شیراز

ماده اولیه و اصلی ای که در پشم سنگ به کار برده می شود بازالت می باشد و با اعمال فرآیند ها و عملیاتی بر روی این نوع خاص سنگ و در شرایط خاص گرمایی به الیاف باریک تبدیل می شوند.

برای به وجود آوردن این الیاف باریک از روغن ویژه و رزین نیز باید استفاده شود پشم سنگ شیراز عایق های صوتی و حرارتی را شامل می شود یکی از مهم ترین ویژگی های به کار بردن این عایق های عایق حرارت و صوت بودن آنها می باشد و این موضوع که می توانند با محیط زیست سازگار باشند و آسیبی به آن وارد ننمایند مورد تایید می باشد.

اگر محل زندگی شما شهر شیراز و استان فارس می باشد می توانید پشم سنگ های مورد نظر خود را با بررسی و جستجو بنا بر ویژگی ها و خصوصیاتی که مورد تاییدتان است یافته و در صورت نیاز از شرکت های پشم سنگ در شیراز تهیه نمایید.

پشم سنگ آسیا

پشم سنگ آسیا در راستای تولید پشم سنگ در انواع مختلف ایزوترم، پتویی، تخته ای، فونوفلت و ایزوپایپ گام برداشته است که امروزه پشم سنگ به نیاز های اصلی کشور در صنعت تبدیل شده است.

استاندارد هایی که شرکت پشم سنگ آسیا بر اساس آن تولیدات خود را انجام می دهد ASTM می باشد. از مزیت های این شرکت تحویل دادن کالا در زمان تعیین شده و رقابت سالم در زمینه صنعت که شامل قیمت و کیفیت به جا می باشد را می توان ذکر کرد.

پشم سنگ تخته ای

این نوع از پشم سنگ به گونه ای طراحی شده است که الیافش به واسطه پاشش رزین اتصال دارند و اگر آنها را در یک سیستم مخصوص در فشار ویژه ای بگذاریم در همدیگر تنیده می شوند و این در حالی است که طبق برنامه های داده شده به سیستم دانسیته و ضخامت آنها قابل تنظیم و کنترل می باشد. پس از انجام عملیات های مورد نظر تخته های نیمه سخت و سخت در دسترس داریم که برای مکان هایی که صاف هستند قابل کاربرد است.

عایق های پشم سنگ تخته ای نکاتی خاص برای نصب شان دارند، مثلا در شرایطی که دانسیته پایین دارا باشند آنها را روی مکان هایی با شیب کم می تواند اجرا نمود و آنها را با پوششی مناسب پوشش دهیم از عایق تخته ای برای چه مواردی می توان استفاده نمود؟

 • پتروشیمی، نیروگاه ها، صنایع
 • برای کف و دیوار و سقف بناها و ساختمان ها
 • کشتی ها
 • فرودگاه ها
 • متروها
 • استودیو موسیقی
 • سالن کنفرانس

عایق های پشم سنگ تخته ای در ساختمان ها و بنا ها با دیوارهای گچی و در شرایطی که یک طرف ایزوگام می باشد و در پانل های با هسته به کار می رود.

برای دیوار های بدون سازه و دیوار های با سازه عایق پشم سنگ به کار می رود و به کار رفتن عایق برای این دو مورد را توضیح خواهیم داد موارد بدون سازه یک لایه گچی داریم که توسط لایه ای از عایق پشم سنگ آن را به واسطه پشم خمیری ویژه ای به دیوار مورد نظر وصل می نماییم، این روش مزیت های دارد که عبارتند از:

 • نصب آسان
 • پرسرعت بودن اجرا
 • توانایی رنگ کردن سازه پس از نصب
 • دارا بودن فضای مورد نظر تاسیسات الکتریکی

موارد با سازه لایه عایق پشم سنگ در میان صفحه روکش دار گچی که روی زیرسازی فلزی پیچ شده است و دیوار اعمال می شود. این عایق را می توان عایق تخته ای دو طرف آلومینیوم و یا یک طرف آلومینیوم و فوم و یا در حالتی که هر دو طرف فوم می باشد، استفاده نمود و علت به کار بردن جنسی همچون آلومینیوم و فوم عدم نفوذ رطوبت به درون عایق می باشد. از مزیت های روش با سازه عبارتند از :

 • سهولت در عبور تاسیسات مکانیکی و الکتریکی
 • از بین رفتن اشکالاتی که در دیوار در حین اجرا به وجود آمده است

می دانیم دیوار های داخلی را به عنوان دیوار های جدا کننده یا به عبارت جدا ساز فضای داخلی ساختمان در نظر گرفته می شوند سازه های به کار رفته در ساخت این دیوار ها فولادی می باشند که صفحات گچی را با پیچ روی آنها قرار می دهند. پشم سنگ در این دیوار ها بدین صورت نصب می شود که فضای داخلی دیوار را با عایق های صوتی و حرارتی از این جنس پوشش می دهند که مزیت آن دسترسی آسان به تاسیسات الکتریکی و مکانیکی می باشد.

عایق تخته ای که با روکش یک طرف ایزوگام باشد یک نوع خاصی از عایق تخته ای در نظر گرفته شده است و هدف تولید آن جلوگیری از به هدر رفتن انرژی حرارتی و جلوگیری از نفوذ صوت و به ویژه حرارت می باشد. این نوع از عایق مدل مناسبی جهت ممانعت از ورود رطوبت بوده و استفاده از آن نام عایق کاری رطوبتی را در پی دارد، بسیار پر مصرف می باشد زیرا که می دانیم رطوبت می تواند باعث خسارات و آسیب دیدن انواع ساختمان شود.

عایق تخته ای چه ویژگی هایی داراست؟

 • توان جذب بالای صوت
 • ثابت بودن ابعاد فیزیکی و ثبات شیمیایی
 • نصب بسیار آسان
 • مقاوم بودن در برابر گرما و سرما
 • دوام در برابر رطوبت و اشعه خورشید
 • سبک بودن و ایمنی بالا
 • مقاومت در مقابل اسیدها و بازها

کاربرد این عایق در مواردی می باشد که نیاز به عایق علاوه بر موارد حرارت و صوت در زمینه جلوگیری از نفوذ رطوبت نیز احساس می شود و می تواند جایگزین خوبی برای آسفالت یا قیر و گونی در نظر گرفته شود. در دیوارهای باران گیر معمولا از این گونه عایق استفاده می شود.

قیمت پشم سنگ در مشهد

شرکت پشم سنگ مشهد تولید کننده انواع پشم سنگ همچون ایزوترم ( عایق پشم سنگ خام)، ایزوبلانکت ( عایق پشم سنگ پتویی)، ایزوپایپ ( عایق پشم سنگ لوله ای)، فنوپانل ( عایق پشم سنگ تخته ای) و فنوفلت ( عایق پشم سنگ لحافی) می باشد.

می توان پشم سنگ را در مشهد از شرکت ایران پارس تهیه نمود که یکی از برترین شرکت های تولید پشم سنگ می باشد که انواع پشم سنگ را با مناسب ترین قیمت و بهترین کیفیت تولید می کند.

اگر در استان خراسان رضوی زندگی می کنید و به پشم سنگ نیاز دارید با تماس با این شرکت معتبر و رجوع به وب سایت آنها می توانید انواع پشم سنگ را جستجو و بررسی نموده و مدل دلخواه خود را در نظر گرفته و سفارش دهید.

چنانچه گفته شد پشم سنگ ها از بازالت به دست آمده و عایق های مناسب برای حرارت و صوت می باشند که در صورت تمایل به جلوگیری از هدر رفتن حرارت و نفوذ صدا به بیرون می توانید از این نمونه عایق بهره مند شوید و با توجه به مزایای خاص آن در انواع صنایع مختلف و پتروشیمی و پالایشگاه ها، در کارخانجات مختلف اعم از غذایی و دارویی و صنعتی و همچنین کوره ها و کانال های هوا می توان از این عایق ها استفاده نمود، انواع مختلف پشم سنگ همچون فله ای، پتویی، تخته ای و لوله ای در بازار وجود دارد که در وب سایت پشم سنگ در مشهد می توانید نوع کاربرد هر کدام را به صورت کامل تر مشاهده نمایید.

آنچه مزیت پشم سنگ به نسبت انواع دیگر عایق محسوب می شود ضد قارچ و باکتری و میکروب بودن آنها است و همچنین باید به این نکته توجه داشت که سازگاری پشم سنگ با محیط زیست بالا می باشد.

تنها موضوعی که در ارتباط با پشم سنگ باید همواره به آن توجه شود عدم تماس آن با پوست و به خصوص چشم می باشد و این به دلیل ایجاد حساسیت کردن مواد سازنده پشم سنگ می باشد.

هر نوع از پشم سنگ با توجه به ویژگی های منحصر به فرد خود دارای کاربرد و قیمت متنوعی می باشد.

نوشتن دیدگاه