پشم سنگ و نحوه انتخاب مناسب آن

پشم سنگ انتخاب عایق حرارتی

نحوه انتخاب نوع عایق حرارتی

عایق های حرارتی در انواع مختلفی از جمله تخته ای اجری ورقه ای پتویی و لوله ای و گاها به صورت خام تولید میگردند. انتخاب نوع عایق ها نسبت مستقیمی به کاربرد آنها دارد. عایق های حرارتی بعضا به جز در مبحث حرارت در بحث صوت هم عایق محسوب میگردند. از جمله این عایق ها میتوان به پشم سنگ اشاره کرد.

شما با خرید پشم سنگ نتنها عایق حرارتی خرید میکنید بلکه مناسب ترین و به صرفه ترین نوع عایق صوتی را نیز خریداری میکنید. فروش پشم سنگ همواره به خاطر کاربرد آن برای حرارت نیست. برای انتخاب نوع عایق باید دمای کاری شرایط محیطی و ایمنی را در نظر بگیرید.

ضخامت نوع عایق باید دقیقا بر اساس بودجه و دمای کاری و در نهایت مهم ترین فاکتور محاسبه گردد. باید به نحوه نصب و سهولت آن در زمان انتخاب عایق نیز دقت کرد، بعضا عایق ها ممکن است در دانسیته های بالا سفارش داده شود و وزن آنها نیز به مراتب سنگین خواهد شد.

اصول پایه

ابتدا به تعاریف واژه های متداول در این بخش میپردازیم. از جمله واژه هایی که ممکن است با آن سر و کار داشته باشید کانداکتویتی یا هدایتاست. فرآیندی که طی آن حرارت از جسم گرم به جسم سرد تر یا بهتر است بگویی از جسم با دمای بالاتر به جسمی با دمای پایین تر منتقل میگردد. 

همرفت یا جابه جایی: فرآیندی که طی آن حرارت از جسم با دمای بالاتر به گاز یا مایع در تماس با آن انتقال میابد. 

تابش: فرآیندی که انتقال حرارت از جسم با دمای بالاتر بدون تماس و صرفا از طریق تابش صورت میگیرد. مانند آنچه برای خورشید و زمین اتفاق میافتد.

مهم ترین واژه که تقریبا در تمامی مراحل به آن نیاز خواهیم داشت مقاومت حرارتی است که مانند مباحث برقی آن را با R نمایش میدهند. مقاومت حرارتی عبارت است از مقاومت در برابر انتقال حرارت بین دو جسم میباشد که هرچه این مقدار برای یک ماده بیشتر باشد نشان دهنده بهتر بودن آن ماده برای استفاده به عنوان عایق میباشد. البته این نرخ با توجه به دما و افزایش و کاهش آن برای هر ماده ای متفاوت میگردد.

 

 

 

خصوصیات یک ماده عایق

برای خرید پشم سنگ و یا عایق های حرارتی و حتی کارشناس فروش ما برای فروش پشم سنگ به این نکات توجه میکند و عایق مناسب را به شما پیشنهاد میدهد:

مقاومت حرارتی: هرچقدر مقاومت حرارتی آن بیشتر باشد نوع عایق از بحث عایق های حرارتی بهتر است.

قابلیت شعله ور شدن: در مواردی که خطر آتش سوزی وجود دارد این فاکتور در نظر گرفته میشود. بعضی از عایق ها در برابر شعله مستقیم آتش گرفته و میسوزند.

سمیت: اینکه عایق مورد استفاده چه مقدار برای جان انسان خطر آفرین خواهد بود اهمیت زیادی دارد چون در هنگام نصب باید این نکته را در نظر گرفت که نیروی انسانی مسئول انجام فرآیند نصب میباشد.

بعضا خاصیتی مطرح میگردد که بیشتر در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و حساس اهمیت دارد  آن میزان اسیدیته محصول است، هرچه محصول میزان یون کلر کمتری داشته باشد در نتیجه به سمت قلیایی بودن میل میکند و نتیجه آن خوردگی کمتر خطوط لوله میباشد.

برای اطلاعات بیشتر و خرید پشم سنگ و یا فروش پشم سنگ لطفا از قسمت تماس با ما و از طریق شماره های درج شده یا شماره های تلگرام و ایمیل شرکت در ارتباط باشید. همچنین برای مطالعه بیشتر میتوایند از طریق سایت Rock Wool مطالب مرتبط با عایق ها و این صنعت و تازه های این بخش را دنبال بفرمایید. علاوه بر این میتوانید از دانشنامه عایق ایران برای مطالعه بیشتر درمورد عایق ها نیز استفاده کنید.

پست های مرتبط

پشم سنگ عایق حرارتی ادامه مطلب

عایق حرارتی

صرفه جویی در دینای امروز بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است، به طور کلی…

نوشتن دیدگاه