پشم سنگ دارای آزبست است؟

آزبست و پشم سنگ

چند سال پیش برای عایق کاری از موادی که دارای آزبست بود استفاده میگردید. نمونه بارز آن آزبست موجود درون پشم شیشه بود، خرید پشم شیشه به جای خرید پشم سنگ باعث میشد آزبست بیشتر مورد استفاده قرار گیرد. البته آزبست فقط برای عایق کاری استفاده نمیشد. آزبست ها برای تولید لنت های ترمز ماشین ها نیز استفاده میشد. آزبست موجود در لنت در اثر سایش و اصطکاک به صورت ذرات ریز در آمده و باعث آلودگی چندین برابر میشد. امروزه با فروش پشم سنگ و جایگزینی آن کمتر شاهده مسائل زیست محیطی و سلامتی هستیم. البته میزان کم کریزوتیل سرطلان زا نمیباشد. 

هدایت حرارتی در پشم سنگ و آزبست

آزبست در گذشته به عنوان عایق حرارتی استفاده میشد که تحقیقات نشان داده است این مواد مقاومت حرارتی مناسبی ندارند. مقاومت حرارتی آزبست ها بسیار پایین است حدود 0.06 میباشد. تنها عامل اصلی که باعث استفاده از این مواد میشد تنها خاصیت عدم اشتعال پذیری آن بود. امروزه باوجود پیشرفت های فراوان علم و جایگزینی پشم سنگ به جای پشم شیشه تحول بزرگی در مبحث عایق ها ایجاد شده است. 

انتقال حرارت

باتوجه به مقالات قبلی حرارت همیشه از جسم با دمای بالاتر به جسم با دمای پایین تر انتقال میابد. در مقالات قبل نحوه انتقال حرارت توضیح داده شده. در کارخانه جات قسمت بیشتر حرات از طریق لوله ها و تماس سیال و لوله ها با هوا منتقل میگردد و هدر میرود. با استفاده از عایق های حرارتی مانند عایق لوله ای پشم سنگ پتویی یا پشم سنگ تخته ای معمولا مانع هدر رفت انرژی در صنایع نفت گاز و پتروشیمی و تاسیسان میشوند.

برای اطلاعات بیشتر و خرید پشم سنگ و یا فروش پشم سنگ لطفا از قسمت تماس با ما و از طریق شماره های درج شده یا شماره های تلگرام و ایمیل شرکت در ارتباط باشید. همچنین برای مطالعه بیشتر میتوایند از طریق سایت Rock Wool مطالب مرتبط با عایق ها و این صنعت و تازه های این بخش را دنبال بفرمایید. علاوه بر این میتوانید از دانشنامه عایق ایران برای مطالعه بیشتر درمورد عایق ها نیز استفاده کنید.

 

پست های مرتبط

نوشتن دیدگاه