پشم سنگ، مزایا و معایب آن

عایق پشم سنگ

پشم سنگ، مزایا و معایب آن

پشم سنگ جز سه نوع عایق برای پر کردن فضای خالی دیوار ها و  سقف های ساختمان های مسکونی و تجاری است که مورد استفاده قرار میگیرد. این سه نوع عایق عبارت اند از پشم شیشه، الیاف سلولزی و الیاف معدنی که پشم سنگ نیز جز الیاف معدنی دسته بندی میگردد. هر کدام از این عایق ها مزایا و معایب خود را دارند که به طور مختصر به آن میپردازیم.

تعریف

الیاف معدنی، نوعی از عایق ها میباشند شبیه به پشم شیشه. اما از مواد معدنی به جای شیشه برای تولید آن ها استفاده میگردد. دو نوع عایق معدنی وجود دارد: پشم سنگ که شامل سنگ های طبیعی همچون بازالت، دولومیت میباشد. پشم سرباره که شامل الیاف از ضایعات ذوب شده فلزات درون ذوب آهن میباشد. همانند پشم شیشه برای عایق کاری فضای خالی استفاده میگردند. الیاف معدنی برای سالیان زیادی مورد استفاده قرار گرفته است. بیشترین مورد مصرف این الیاف در بخش آمریکای شمالی و اروپا میباشد.

مزایا

پشم سنگ به طور طبیعی در مقابل رطوبت مقاوم است. حتی در هنگام برخورد با رطوبت کیفیت خود را حفظ میکند.

با استفاده از پشم سنگ صدا ها بیشتر مسدود میگردند. در نتیجه درون ساختمان صدای کمتری وجود خواهد داشت.

تا دمای 1000 درجه سانتیگراد (1800 درجه فارنهایت) پشم سنگ دچار حریق نمیشود، بعد از این دما نیز ذوب میگردد. از این عایق به عنوان عایق ضد حریق نیز استفاده میگردد. این امر باعث تاخیر آتش سوزی شده و سبب امداد رسانی بهتری میشود.

معایب

در مواجه شدن با پشم سنگ باید جوانب احتیاط را رعایت کرد، الیاف ریز آن میتواند سبب خارش و التهاب پوست گردد.

بوی ناشی از مواد شیمیایی استفاده شده درون بعضی از محصولات مانند پشم سنگ تخته ای و پشم سنگ لوله ای میتواند خوشایند نباشد.

برای اطلاعات بیشتر و خرید پشم سنگ و یا فروش پشم سنگ لطفا از قسمت تماس با ما و از طریق شماره های درج شده یا شماره های تلگرام و ایمیل شرکت در ارتباط باشید. همچنین برای مطالعه بیشتر میتوایند از طریق سایت Rock Wool مطالب مرتبط با عایق ها و این صنعت و تازه های این بخش را دنبال بفرمایید. علاوه بر این میتوانید از دانشنامه عایق ایران برای مطالعه بیشتر درمورد عایق ها نیز استفاده کنید.

 

پست های مرتبط

نوشتن دیدگاه