مقایسه پشم سنگ و پشم شیشه در عایق ساختمان

پشم سنگ یا پشم شیشه؟

من در طی مدت کاریم بسیار این سوال را شنیده ام که مشتری با من تماس گرفته و راهنمایی میخواهد ولی مردد است که بین پشم سنگ و پشم شیشه برای عایق کاری کدام یک را انتخاب کند، جالب است که اولین الویت بر مبنای هزینه و نه کارایی است.

استاندارد تولید:

پشم سنگ طبق استاندارد های زیر تولید میگردد:

استاندارد: ASTM C547 برای مقاطع لوله ای – ASTM C553 برای پتویی – ASTM C612 برای تخته ای

پشم شیشه طبق استاندارد زیر تولید میگردد:

ASTM D3517

استاندارد ASTM در بیشتر شرایط استاندارد مشترکی برای پشم سنگ و پشم شیشه است، پشم سنگ و پشم شیشه جز عایق های گرم محسوب میشوند و ساختار الیافی و فیبری دارند که هر دو در ساختشان برای انسجام بیشتر از نوعی رزین تولید میگردد، به خاطر این موارد مشابه با این دو نوع عایق گرم الیاف معدنی نیز میگویند.

شم شیشه همچون پشم سنگ در انواع مختلف از جمله لوله ای، فله ای، پتویی و لحافی تولید میگردد و یکی از پرکابردترین انواع عایق های گرم محسوب می شود، به خاطر ساختار الیاف گونه هوا درون هر دو نوع عایق حبس میشود و ساختار ارتجاعی به ان میدهد، به همین دلیل میتواند عایق مناسبی برای کنترل نویز و صدا باشد.

پشم سنگ معمولا برای دماهای 60 تا 900 درجه سانتیگراد تولید شده است درصورتی که پشم شیشه برای دماهای -100 الی 450 درجه سانتیگراد تولید میگردد. ضریب انتقال حرارت هر دو نوع عایق مانند هر ماده دیگری در طبیعت با افزایش دما افزایش میابد.

یکی از معایب هر دو نوع عایق حساسیت به رطوبت و آب میباشد، که در تماس با رطوبت از خواص مقاومت حرارتی و عایق صوتی ان کم میشود، درنتیجه در هنگام نصب هر دو نوع عایق بهتر است از روکش پلاستیک برای محافظت در برابر رطوبت استفاده گردد.

تفاوت عمده پشم سنگ و پشم شیشه به خاطر وجود ازبست در پشم شیشه است که در بسیاری از گزارش ها، تنفس مستقیم گرد پشم شیشه علت افزایش نرخ ابتلا به سرطان، به خصوص سرطان ریه عنوان شده است.

ویدئویی که آماده شده تست هر دو نوع عایق از یک شرکت را نشان میدهد، عایق پشم سنگ مقاومت خوبی در مقابل شعله مستقیم دارد در صورتی که پشم شیشه اینگونه نیست.

توصیه میشود برای راهنمایی بیشتر و خرید با کارشناسان ما از بخش تماس با ما ارتباط برقرار کنید.

برای مطالعه بیشتر در مورد انواع عایق و کاربرد آنها بهتر است نگاهی به دانشنامه عایق ایران بیندازید

 

پست های مرتبط

نوشتن دیدگاه