توضیحات کلی در مورد پشم سنگ، پشم شیشه، الیاف معدنی

الیاف معدنی

مشخصات پشم سنگ، پشم شیشه و الیاف معدنی

الیاف معدنی مانند پشم سنگ، به دسته از الیاف گفته میشود که ساخته دست انسان و زجاجی مانند است. این الیاف معمولا به هم تنیده شده اند. الیاف معدنی مانند پشم سنگ غیر ارگانیک، غیر بلوری بوده که از موادی مانند شیشه، سنگ یا سرباره و یا دیگر مواد فراوری شده تولید میگردد. واژه الیاف معدنی در اروپا و امریکا به بازه پشم سنگ، پشم شیشه و یا سرباره گفته میشود.

ترکیب بندی

موادی که درون الیاف های معدنی مورد استفاده قرار میگیرند بسته به نوع آنها کم یا زیاد میگردد ولی به صورت عمومی این مواد از جمله SiO2 ، Al2O3، TiO2 میباشد و همچنین برای پایداری بیشتر از ZrO2 نیز استفاده میگردد. این ترکیبات اکسید شده باعث بالا رفتن مقاومت شیمیایی و گرمایی الیاف نیز میگردد. مواد اصلاح کننده مانند CaO, MgO, BaO, Na2O, K2O and Li2O باعث کاهش پایداری و دوام الیاف میگردند. مقدار آلکالای اکسید در پشم شیشه افزایش میابد، آلکالاین در پشم سنگ جایگزین آلکالی میگردد و باعث افزایش مقاومت حرارتی و درنتیجه تحمل حرارتی بالاتری میگردد، آلکالاین سیلیکات در عایق های سرامیکی نیز باعث افزایش تحمل حرارتی میگردد که درنیجه آن سبب افزایش دمای کاری این عایق ها میگردد.

قطر الیاف

قطر الیاف با توجه به فرآیند تولید، نیروی استخدام شده، نوع محصول متفاوت خواهد بود. قطر الیاف به طور متوسط بین 3 تا 10 میکرومتر میباشد. با طول 1 تا 20 میکرومتر. همچنین شات ها (مذابی که به الیاف تبدیل نشده) در بعضی از محصولات با قطر 60 میکرومتر شکل میگیرند. سایز هر الیاف به LWD بستگی دارد.

افزودنی ها

الیاف معدنی ممکن است برحسب نوع استفاده دارای روغن یا دیگر لوبریکانت ها باشند. این کار در طی فرآیند تولید برای کاهش گرد و غبار متصاعد شده میگردد. ممکن است از نوعی مواد ارگانیک در مرز الیاف برای نگهداری الیاف در کنار هم استفاده گردد. این مواد پایه فنول فرمالدهیدی دارند. اما در سال ها اخیر جایگزین آنها مانند ملامین یا رزین اکرلیکی استفاده میگردد.

دیگر مشخصات شیمیایی و فیزیکی

نقطه ذوب مواتد از 500 درجه سانتیگراد شروع میشود و در دمای 900 درجه شروع به کریستالی شدن میکنند. الیاف های تولید شده بیشتر از فرم آزبستی آنها محلول در آب میباشند چون از مواد معدنی تشکیل شده اند.

تولید و استفاده

به طور مفصل و جز به جز در مقالات مختلفی که بر روی سایت قرار گرفته است نحوه تولید پشم سنگ و الیاف معدنی بیان گردیده است ولی اگر بخواهیم توضیح خلاصه و ملموسی ارائه کنیم باید روش تولید الیاف پشم سنگ، پشم شیشه و الیاف های معدنی را مشابه فرآیند تولید پشمک دانست. این فرآیند همانند تولید پشمک که با ذوب کردن شکر شروع میگردد، با ذوب مواد آغاز میشود. سپس بعد از ذوب شدن توسط فرآیندی مواد ذوب شده دچار کشش قرار میگیرند و باعث تبدیل شدن آنها به الیاف میگردد.

فرآیند تولید این محصول ها خیلی ابتدایی و ساده بوده اما در نهایت محصول نهایی همچون پشم سنگ بسیار کاربردی و پر مصرف میباشد. هرچند که محصولی مانند پشم شیشه به مرور زمان کنار گذاشته میشوند. پشم شیشه به خاطر معایب و آزبست موجود در آن کم مصرف گردید. اما در بعضی از نقاط همچنان در حال تولید و استفاده است. همچنین با پیشرفتهای تکنولوژی روز به روز فرآیند های تولید پیچیده تر شده و گرمای بیشتری را مصرف میکنند و نیاز به عایق و عدم اتلاف انرژی برای بهره وری بیشتر است. از این رو عایق های پیچیده تری تولید میگردند.

برای اطلاعات بیشتر و خرید پشم سنگ و یا فروش پشم سنگ لطفا از قسمت تماس با ما و از طریق شماره های درج شده یا شماره های تلگرام و ایمیل شرکت در ارتباط باشید. همچنین برای مطالعه بیشتر میتوایند از طریق سایت Rock Wool مطالب مرتبط با عایق ها و این صنعت و تازه های این بخش را دنبال بفرمایید. علاوه بر این میتوانید از دانشنامه عایق ایران برای مطالعه بیشتر درمورد عایق ها نیز استفاده کنید.

 

پست های مرتبط

نوشتن دیدگاه