برای عایق حرارتی و صوتی پشم سنگ یا پشم شیشه؟ (بخش اول)

پنل اکوستیک پشم سنگ

دو المان برای انتخاب و یک مقایسه سخت بین پشم سنگ و پشم شیشه

هردو عایق پشم سنگ و پشم شیشه از لحاظ قراردادی و ضد حریق و اکوستیک بین تولید کنندگان و معماران از ارزش بالایی برخوردارند. مانند مقایسه سیستم عامل ویندوز و مک می ماند. در این مقاله سعی داریم تلاش کنیم تا مضرات و مزایای هر یک از از عایق های پشم سنگ و پشم شیشه را بررسی کنیم و در نهایت به جمع بندی مهمی برای انتخاب مناسب بین عایق های پشم سنگ و پشم شیشه برای استفاده در هریک از شرایط حرارت و صوت بپردازیم و بتوانیم نهایت یکی را برای هدفی مناسب انتخاب کنیم.

ساخت یک اتاق صدا

صوت درون متریال و مواد حرکت میکند و باعث ارتعاش میگردد و از این طریق منتقل میشود، همین اتفاق نیز درون هوا رخ میدهد. اجازه دهید اول به بررسی حرکت صدا در هوا بپردازیم و سپس بررسی میکنیم که چگونه پشم سنگ و پشم شیشه و انواع آن(پشم سنگ پتویی پشم سنگ رولی پشم سنگ تخته ای و پشم سنگ لوله ای) باعث کنترل این امواج میگردند.

صوت با ارتعاش بین مولکولهای موجود در هوا حرکت میکند و جا به جا میشود اما بعد از طیس مسافتی به علت کم شدن انرژی اولیه توانایی ارتعاش بیشتر مولکولها را ندارد و به همین دلیل متوقف میشود، به همین علت است که مسافت معینی رو طی میکند هرچند که این مسافت در محیط ها با چگالی بالاتر و نزدیکی مولکولها افزایش میابد مانند آب و یا سیمان و دیوار بین دو اتاق، مبحث کنترل صدا های اضافه چند سالی است که به بحث داغ محافل مهندسی و معماری نفوذ کرده تا جایی که شرکت خودرو سازی لینکولن در آمریکا میلیون ها دلار صرف کاهش صدای اضافی درون خودروهای خود کرده و توانسته به موفقیت چشم گیری دست پیدا کند.

پشم سنگ و پشم شیشه در پکیج های مختلف

پشم سنگ و پشم شیشه در پکیج های مختلفی برای استفاده به عنوان عایق صوتی ارائه میگردند، هر دو به نوعی تولید میشوند که به خوبی بین دو دیوار و سقف ها و اتصالات قرار گیرند و بتوانند فضای خالی را پر کنند. آنها را از طریق فشار درون حفره های دیوار محکم میکنند تا مطمئن شوند هیچ هوایی بین آنها وجود ندارد تا به صوت اجازه دهد درون هوا حرکت کند.

عایق های پنلی مانند پشم سنگ تخته ای با ضخامت ۲ تا ۳ اینچ تولید میگردند و به اندازه کافی دانسیته آنها درنظر گرفته میشود که یک عایق کار بتواند آنها را برش دهد و به اشکال متفاوت برای نصب درآورد.

ارتعاش و انتقال صوت به زبان ساده

اگر بخواهیم به زبان ساده توضیح دهیم عایق ها چه پشم سنگ و چه پشم شیشه باعث کاهش ارتعاش صوت در هوا میگردند و به نوعی این این ارتعاش را جذب میکنند و از این طریق باعث کاهش انتقال صوت میگردند، متریالی که بین دو دیوار قرار میگرد تعیین کننده نرخ انتاقل صوت و میزان کاهش آن میباشد.

البته بعضی از سازه های ساختمانی از جمله کانال های کولر و سیستم های تهویه و حتی پریز های برق در انتقال راحت تر این ارتعاشات نقش مهمی دارند و عملا خود یک رسانای صوتی به حساب می آیند.

برای اطلاعات بیشتر و خرید پشم سنگ و یا فروش پشم سنگ لطفا از قسمت تماس با ما و از طریق شماره های درج شده یا شماره های تلگرام و ایمیل شرکت در ارتباط باشید. همچنین برای مطالعه بیشتر میتوایند از طریق سایت Rock Wool مطالب مرتبط با عایق ها و این صنعت و تازه های این بخش را دنبال بفرمایید. علاوه بر این میتوانید از دانشنامه عایق ایران برای مطالعه بیشتر درمورد عایق ها نیز استفاده کنید.

پست های مرتبط

نوشتن دیدگاه