برای عایق حرارتی و صوتی پشم سنگ یا پشم شیشه؟ (بخش دوم)

اتاق عایق شده

آیا عایق های پشم سنگ و پشم شیشه ضد حریق هستند و آیا این مورد یک فاکتور به حساب می آید؟

در مورد پشم سنگ و پشم شیشه زمانی که بحث بر سر ضد حریق بودن عایق میشود باید این فاکتور مهم را در نظر گرفت که چه نوع عایقی مد نظر است و چه دمایی؟ دمای حرارتی هر عایق متفاوت است و مطمئنا برای بحث حریق نیز این عایق ها مورد بررسی و تست های زیادی قرار میگیرند. عایق حرارتی که میتوان نام برد و کاربرد ساختمانی دارند عبارت اند از پشم شیشه، پشم سنگ، پشم سرباره تماما عایق های غیر ارگانیک و غیر قابل اشتعال به حساب می آیند، در واقع این عایق حرارتی در مواقعی به عنوان اجر نسوز برای کوره های چوب استفاده میگردند.

استاندارد گذاری

یکی از مراکزی که بر این دسته از عایق های ساختمانی نظارت میکند IBC نام دارد که یک استاندارد جهانی نیز به شمار میرود، این مرکز عایق های پشم سنگ، پشم شیشه و دیگر متریال های تایید شده را در دسته عایق های حرارتی قرار میدهد. باید این موضوع مهم را در نظر گرفت عایق های معدنی نسبت به رطوبت حساس هستند و بسیاری از موادی که برای جلوگیری از نفوذ رطوبت در عایق های پشم شیشه استفاده میگردد خود جز مواد قابل اشتعال طبقه بندی میشود. این نوع روکش های ضد رطوبت باید بلافاصله پس از نصب روی عایق اعمال گردد و بعد از آن اقدام به نصب دیوار گچی شود. در مورد عایق های پشم سنگ کمی موضوع متفاوت است.

لایه محافظ

معمولا برای عایق های پشم سنگ روکش ضد رطوبت اعمال نمی کنند بلکه عایق های پشم سنگ را پس از نصب روی محل مورد نظر با لایه ای نازک از پلاستیک جهت محافظت نسبت به رطوبت میپوشانن، پشم سنگ تحمل حرارتی بالایی دارد و به هیچ عنوان شعله ور نمیگردد، حتی در مقابل شعله مستقیم بعد از برداشتن آن دودی از خود منتشر نمیکنند. انواع مختلف عایق های پشم سنگ عبارت اند از پشم سنگ خام یا فله، پشم سنگ تخته ای یا پنلی، پشم سنگ پتویی و یا رولی و پشم سنگ لوله ای

حقیقتی واضح

پشم سنگ، یک محصول جدید نیست اما مطمئنا جز محصولات انقلابی در خیلی از موضوعات به حساب می آید، با توجه به این موضوع فروش این محصول در ایالات متحده در حال حاضر با درخواست بالایی رو به رو است. فرآیند فرم گیری این محصول مانند الیاف سرامیکی و پشم سرباره از ذوب مواد و کشش الیاف در اسپینر یا اتومایزر صورت میگیرد. به طور کلی هر ماده ای را به صورت الیاف تولید کنند و نسبت ماده اولیه و پیشوند پشم میتوان آن را به نام محصول تولیدی خطاب کرد مثل شیشه که بعد از تبدیل به الیاف میشود پشم شیشه و مثل سنگ که بعد از تبدیل به الیاف میشود پشم سنگ و به همین صورت برای سرامیک نیز صدق میکند.

 

نظرات افراد کارشناس

خیلی از اشخاصی که مدت هاست در صنعت عایق فعالیت میکنند بر این باورند که پشم سنگ از لحاظ فشردگی و صلبیت نسبت به پشم شیشه بهتر عمل میکند، در واقع صحیح تراست بگوییم به خاطر طول الیاف پشم شیشه و در هم تنیدگی این الیاف باعث میشود پشم شیشه با دانسیته و چگالی پایین تری فرم بگیرد حال این مورد برای الیاف پشم سنگ بدین صورت است که این الیاف طول کمتری نسبت به پشم شیشه دارند و باید با نسبت چگالی بیشتری در کنار هم قرار بگیرند تا بتوانند شکل پذیر باشند و به صورت محصول نهایی در آیند. خیلی از عایق کاران بر این باورند که پشم سنگ چه به صورت پشم سنگ تخته ای، پشم سنگ پتویی یا پشم سنگ رولی و یا به صورت پشم سنگ لوله ای خیلی به صرفه تر و کاربردی تر از محصولات پشم شیشه است و عملکرد بهتری برای پروژه ها دارد.

برای اطلاعات بیشتر و خرید پشم سنگ و یا فروش پشم سنگ لطفا از قسمت تماس با ما و از طریق شماره های درج شده یا شماره های تلگرام و ایمیل شرکت در ارتباط باشید. همچنین برای مطالعه بیشتر میتوایند از طریق سایت Rock Wool مطالب مرتبط با عایق ها و این صنعت و تازه های این بخش را دنبال بفرمایید. علاوه بر این میتوانید از دانشنامه عایق ایران برای مطالعه بیشتر درمورد عایق ها نیز استفاده کنید.

 

پست های مرتبط

نوشتن دیدگاه