الیاف معدنی پشم سنگ شبیه پشم شیشه نیست!

الیاف معدنی

الیاف معدنی پشم سنگ شبیه پشم شیشه نیست!

ساختمان های سبز، یکی از مباحث مهم در دنیا میباشد چون انسان برای رفع نیاز های اولیه خود نیاز به آرامش و راحتی دارد و این نیاز را در خانه خود برطرف میکند، البته سبک زندگی امروزی و شهر نشینی شغلهای متفاوتی را به وجود آورده که از جمله آنها میتوان به کارهای دفتری اشاره کرد، هر روزه سیلی از افراد به سمت دفاتر شخصی، خصوصی و دولتی و غیره برای کار کردن سرازیر میشوند، این دفاتر نیز برای تامین راحتی به یکسری از امکانات از جمله سرمایش و گرمایش نیاز دارند. برای اینکه سرمایش و گرمایش مطلوب تری داشته باشیم و همچنین در مصرف انرژی صرفه جویی کنیم نیاز است تا این دفاتر و ساختمان ها عایق کاری شوند، در این بحث دو نوع عایق اقتصادی تر عمل میکنند، پشم شیشه و پشم سنگ.

آیا پشم سنگ و پشم شیشه یکی هستند؟

در جواب این سوال باید گفت که خیر، مواد اولیه این دو نوع عایق متقاوت است ولی از نظر فرآیند تولید تقریبا مشابه یکدیگر میباشند، همچنین باید اضافه کرد این دو عایق رنگی مشابه دارند ولی نه لزوما یکسان، از لحاظ دمای کاری متفاوت بوده ولی فرم های یکسان دارند از جمله عایق رولی یا پتویی، عایق لوله ای، با این حال پشم شیشه عایق صنعتی به حساب نمی آید در صورتی که پشم سنگ عایق صنعتی رده بنده شده ولی مصارف ساختمانی و غیر صنعتی نیز دارد.

عملکرد در محیط زیست

پشم شیشه و پشم سنگ هر دو عایق معدنی محسوب میگردند ولی از لحاظ کار کردن و ایمنی کار با پشم شیشه به خاطر وجود آزبست خطرناک تر بوده و نیاز به رعایت نکات ایمنی بیشتری میباشد. در صورتی که عایق پشم سنگ تنها به خاطر الیاف نوک تیز نیازمند استفاده از دستکش میباشد. در حال حاضر در کشور ایران استفاده از پشم شیشه به خاطر مشکلات زیستی و آزبست به شدت کمتر شده است  ولی در بعضی از صنایع همچنان در حال استفاده میباشد در صورتی که استفاده از پشم سنگ بیشتر شده و تقریبا جای خود را در بین عموم باز کرده است.

کدام یک به صرفه تر است؟

مقایسه دو محصول از جنبه قیمتی و لحاظ کردن تنها فاکتور قیمت برای مقایسه پشم سنگ و پشم شیشه، کار اصولی و استانداردی نمیباشد، اما تنها از لحاظ قیمتی باید گفت پشم شیشه در این مقایسه برنده نهایی خواهد بود اما اگر فاکتورهایی همچون ایمنی، اثرات زیست محیطی در دراز مدت و فاکتور عایق صوت و ضریب انتقال حرارت را به آن اضافه کنیم پشم سنگ گزینه خیلی بهتری خواهد بود.

برای نصب کدام یک گزینه بهتری است؟

پشم سنگ به خاطر دانسیته بالاتری که نسبت به پشم شیشه دارد (پر مصرف ترین عایق ساختمانی پشم سنگ تخته ای میباشد) راحت تر نصب میگردد، در حال حاظر به خاطر بحث عایق صوتی و به خصوص در ایران به علت شهر نشینی و تراکم جمعیت در یک ناحیه و تمایل به ساخت آپارتمان ها با واحد های بیشتر، باید به بحث عایق کردن ساختمان و خانه ها نسبت به صدا توجه وِیژه نمود که متاسفانه این امر در ایران به علت ساخت و ساز غیر اصولی و سود بیشتر انبوه سازان نادیده گرفته شده است.

برای اطلاعات بیشتر و خرید لطفا از قسمت تماس با ما و از طریق شماره های درج شده یا شماره های تلگرام و ایمیل شرکت در ارتباط باشید. همچنین برای مطالعه بیشتر میتوایند از طریق سایت Rock Wool مطالب مرتبط با عایق ها و این صنعت و تازه های این بخش را دنبال بفرمایید.

پست های مرتبط

نوشتن دیدگاه