آیا پشم سنگ زیان بار است؟

پشم سنگ و آزبست

پشم سنگ امروزه برای مصارف خانگی استفاده گسترده ای دارد. برای کشت هیدروپونیک مورد استفاده قرار میگیرد. هیدروپونیک یک متد جدیدی است برای کشت گیاهان بدون خاک که در بستری از مواد معدنی مورد کشت قرار میگیرند. این مواد معدنی استیرل هستند، دارای تخلخل و از همه مهم تر تجزیه پذیر میباشند. پشم سنگ در فرم های مختلفی تولید میگردند. به طوری کلی پشم سنگ از سال 1970 مورد استفاده قرار گرفته است اما به تازگی مورد برسی دقیق از لحاظ خطرات الیافش قرار گرفته است.

فرآنید تولید

تولید پشم سنگ از ذوب سنگ های آتشفشانی در دمای 1600 درجه سانتیگراد رخ میدهد. مذاب حاصل شده روی موتور های دواری ریخته میشوند تا با سرعت مواد مذاب را پرتاب کنند و مواد حین این فرآیند کشیده شده و به صورت الیاف درآیند.

التهاب پوستی و چشمی

گرد بلند شده از پشم سنگ یا فرآیند تولید میتوانند سبب التهاب پوستی و یا چشمی گردد. البته این التهاب در صورت تماس مستقیم رخ میدهد. دستکش و عینک محافظ میتواند در زمان کار با پشم سنگ از شما محافظت کند. در هنگام حمل و نقل و انبارش باید از دسترس کودکان و حیوانات دور نگهداری شوند. لباس هایی که در حین انجام کار استفاده شده اند باید بعد از پایان کار شسته شوند، در غیر این صورت ممکن است سبب خارش و التهاب پوستی شوند. پشم سنگ استاندارد تک فیبری است و محتوای آن شامل آزبست نیست و در دیواره سلول بدن نمی تواند نفوذ کند. به همین دلیل است که پشم سنگ به اندازه استنشاق آزبست زیان بار نیست. به خاط اینکه این الیاف نازک و کوتاه هستند (برخلاف الیاف پشم شیشه) بدن میتواند به راحتی آن را دفع کند.

فرم قدیمی از پشم سنگ

فرم قدیمی از پشم سنگ به نام پشم شیشه شناخته میشود و جز عایق های معدنی طبقه بندی میشود که شامل آزبست میباشد. خانه های ساخته شده بعد از سال 1960 (که البته شامل ایران نمیگردد) از پشم سنگ برای عایق استفاده شده است که حاوی آزبست نمیباشد. استنشاق آزبست میتواند سبب واکنش ریه ها گردد و این امر منجر به بیماری و در نهایت مرگ خواهد شد. فرم جدیدی از الیاف معدنی که با اسم پشم سنگ شناخته میشود ریسک تنفس را تا حد زیادی کاهش داده است و دیگر حاوی آزبست نیست.

فضای خالی خطرناک درون دیوار

شکل گذشته پشم سنگ که به اسم پشم شیشه شناخته میشود در زمان عایق کاری به دلیل دانسیته پایین در موقع نصب به صورت آزادانه بین دو دیوار قرار میگرفت و فضای خالی زیادی درون دیوار باقی میگذاشت. این امر سبب میشد ریسک آتش سوزی را بالا ببرد. به خاطر پیشرفت در فرآیند تولید عایق های پشم سنگ، در حال حاظر این محصول جز یکی از محصولات بازدارنده مهم آتش به شمار می آید. باتوجه به گزارش “Gardening Indoors with Rockwool” دمای ذوب این عایق 2000 درجه فارنهایت اعلام شد. اگر شکل گذشته پشم سنگ (پشم شیشه) در واحد ساختمانی استفاده میشد، درصورت بروز عایق خود عایق نیز دچار حریق میشد. فرم جدید الیاف معدنی دیگر مشکل آتش سوزی را ندارد.

برای بررسی بیشتر میتوانید از لینک عایق پشم سنگ پتویی عایق پشم سنگ تخته ای و عایق پشم سنگ لوله ای اطلاعات بیشتری را کسب نمایید.

برای اطلاعات بیشتر و خرید پشم سنگ و یا فروش پشم سنگ لطفا از قسمت تماس با ما و از طریق شماره های درج شده یا شماره های تلگرام و ایمیل شرکت در ارتباط باشید. همچنین برای مطالعه بیشتر میتوایند از طریق سایت Rock Wool مطالب مرتبط با عایق ها و این صنعت و تازه های این بخش را دنبال بفرمایید. علاوه بر این میتوانید از دانشنامه عایق ایران برای مطالعه بیشتر درمورد عایق ها نیز استفاده کنید.

پست های مرتبط

نوشتن دیدگاه